Strefa marek
Suki, wiedźmy i bestie. Historie nadzorczyń...

EAN:

9788383990071

Wydawnictwo:

Data premiery:

2025-10-29

Rok wydania:

2025

Oprawa:

broszurowa

Format:

205x135 mm

Strony:

352

Cena sugerowana brutto:

54.99zł

Stawka vat:

5%

Zapowiedź

Kim naprawdę były nadzorczynie z niemieckich obozów koncentracyjnych?


Wokół aufzejerek - kobiet pełniących funkcje nadzorczyń w obozach koncentracyjnych - narosło wiele mitów. Okrutne, sadystyczne, seksualnie wyuzdane - tak przedstawia je popkultura. Ale co jest faktem, a co tylko sensacyjnym wyobrażeniem?


Jan Jakub Grabowski, historyk i twórca popularnego kanału "Okupowana Polska", który obserwuje blisko dwieście pięćdziesiąt tysięcy osób, wziął te historie pod lupę. Spędził wiele godzin na analizowaniu akt, protokołów i materiałów źródłowych - zarówno polskich, jak i zagranicznych - by oddzielić prawdę od powielanych przez lata mitów.


W książce "Suki, wiedźmy i bestie" pokazuje, jak wyglądała służba kobiet w systemie obozowym, kim naprawdę były Alice Orlowski, Emilie Macha, Luise Danz, Hildegard Lchert, Else Ehrich i Therese Brandl. I co sprawiało, że kobiety w uniformach SS-Gefolge były zdolne do okrucieństwa - albo potrafiły się swojej skłonności do przemocy oprzeć.


Opowiada o sadystkach, które po wojnie stanęły przed sądem, i o tych, które umknęły sprawiedliwości. Opisuje też nieliczne przypadki człowieczeństwa.


To pierwsza tak rzetelna książka o kobietach, które nie tylko funkcjonowały w systemie przemocy, ale często same go napędzały. Doskonale udokumentowana, zajmująca i prowokująca do trudnych pytań o sprawstwo, winę i odpowiedzialność w świecie totalitarnym.