Strefa marek
Fitopolis

EAN:

9788368153767

Wydawnictwo:

Data premiery:

2025-11-18

Rok wydania:

2025

Oprawa:

twarda

Format:

205x135 mm

Strony:

168

Cena sugerowana brutto:

54.90zł

Stawka vat:

5%

Zapowiedź

W ciągu zaledwie kilku dekad prastare zwyczaje ludzkości uległy rewolucyjnym zmianom. Nasz gatunek, który jeszcze niedawno żył w otoczeniu przyrody, zamieszkując tereny zróżnicowane krajobrazowo, krok po kroku, czy może kilometr po kilometrze, redukował obszar swojej aktywności, aż większość jego przedstawicieli zgromadziła się w miastach. Zakres tej rewolucji można porównać wyłącznie z tą, która nastąpiła 12 tysięcy lat temu: przejściem od trybu życia łowiecko-zbierackiego na rolniczy.

Sukces życia miejskiego wymaga ciągłego i rosnącego w niewyobrażalnym tempie przepływu zasobów i energii, a jak wiemy, nie są one niewyczerpane. Ponadto globalne ocieplenie może w istotny sposób przekształcić środowisko obszarów zurbanizowanych i przyczynić się do powstania w nim niekorzystnych warunków. Oto dlaczego tak istotne stało się przywrócenie przyrody w przestrzeń życia człowieka. Miasta przyszłości czy te dopiero budowane, czy odnawiane muszą stać się fitopolis, miejscami, w których relacje pomiędzy roślinami a zwierzętami cechuje naturalna harmonia. Nie ma ważniejszego tematu dla losów gatunku ludzkiego.

Stefano Mancuso - wybitny botanik, naukowiec kierujący słynnym Międzynarodowym Laboratorium Neurobiologii Roślin (LINV) Uniwersytetu Florenckiego, dyrektor naukowy Fondazione per il Futuro delle Citta [Fundacji dla Przyszłości Miast], członek założyciel organizacji International Society for Plant Signaling & Behavior. Autor publikacji tłumaczonych na ponad dwadzieścia języków. W wydawnictwie Libra PL ukazały się do tej pory przekłady jego dwóch książek: Naród Roślin (2023) i Niezwykłe podróże roślin (2024).