EAN:
9788384111383
Wydawnictwo:
Rok wydania:
2025
Oprawa:
broszurowa
Format:
278x214 mm
Strony:
224
Kod dostawcy:
0A051500
Cena sugerowana brutto:
89.00zł
Stawka vat:
5%
Prawo rzymskie" z serii Warsztaty prawnicze to podręcznik służący zdobyciu doświadczeń w zakresie prawa rzymskiego i łacińskiej terminologii prawniczej dzięki bezpośredniej pracy ze źródłami w czytelnym, trójkolumnowym układzie treści. Opracowanie pozwala na zrozumienie kluczowych kwestii oraz podstawowych pojęć prawa prywatnego.
Autorzy znani naukowcy, ale też doświadczeni dydaktycy w przystępny sposób przedstawiają trudne zagadnienia akademickie, co czyni tę książkę niezastąpionym wsparciem w codziennej nauce oraz przygotowaniach do egzaminów.
Tematykę konieczną do opanowania przedmiotu przedstawiono w 6 rozdziałach:
historia i tradycja prawa rzymskiego,
kształtowanie i ochrona praw prywatnych,
osoby i rodzina,
spadki,
posiadanie i prawa rzeczowe,
zobowiązania.
Podręcznik to głównie zbiór kazusów zaczerpniętych z rzymskich źródeł prawniczych. Aby ułatwić ich zrozumienie, wszędzie zamieszczono parafrazy oryginalnych tekstów, które oddają sens rzymskiego tekstu w formie językowej najbliższej współczesnemu językowi prawniczemu. Całości dopełniają komentarze autorskie wraz z odniesieniami do współczesnego prawa europejskiego.
Przejrzysty, trójkolumnowy układ tekstu ułatwia analizę kazusów. Poszczególne kolumny to parafraza tekstu źródłowego, problem prawny i źródła pokrewne oraz autorskie komentarze z odniesieniami do współczesnych regulacji kodeksowych.
Przedstawione w książce kazusy nie zostały wymyślone współcześnie i na potrzeby nauczania uniwersyteckiego, w szczególności na I roku prawa. Pochodzą z bogatej skarbnicy rzymskich źródeł prawniczych, a zwłaszcza Digestów Justyniana".
W książce znajdują się również tablice synoptyczne porządkujące zmiany i rozwój prawa oraz łacińskie maksymy prawnicze rozbudowane o odniesienia do współczesności. Łacińskie premie często są wykorzystywane w argumentacji prawniczej, a właściwe im treści znajdują niejednokrotnie kontynuację w kodyfikacjach cywilnych. Taka prezentacja okazuje się szczególnie użyteczna w dydaktyce przedmiotu łacińska terminologia prawnicza, którego podstawowym celem jest przedstawienie jej obecności i użyteczności w dzisiejszym języku prawniczym.
Książka szczególnie polecana:
studentom szukającym podręcznika, który pomoże im przygotować się do egzaminu,
aplikantom i praktykującym prawnikom chcącym pogłębić wiedzę,
wykładowcom szukającym ciekawych materiałów do prowadzenia zajęć,
miłośnikom starożytności, jej dziedzictwa i współczesnego znaczenia,
osobom zainteresowanym kulturą prawną i europejską tradycją prawną.