Ministerstwo Prawdy. Biografia Roku 1984 Orwella

EAN:

9788381433204

Wydawnictwo:

Data premiery:

2021-09-15

Rok wydania:

2021

Oprawa:

twarda

Format:

225x150 mm

Strony:

432

Cena sugerowana brutto:

49.99zł

Stawka vat:

5%

Promocja Nowość

Dzięki ostatniej powieści George Orwell stał się ikoną współczesnego świata. Spisane przez niego idee weszły do języka, a w erze nieustannej obserwacji, fake newsów i politycznych podziałów wydają się szczególnie aktualne.
Kulturowy wpływ Roku 1984 widać w najważniejszych dziełach ostatnich siedemdziesięciu lat. Orwellem inspirowali się między innymi: Margaret Atwood w Opowieści podręcznej, Terry Gilliam w Brazil, Alan Moore i David Lloyd w V jak Vendetta czy David Bowie w Diamentowych psach. Nie wspominając o formacie reality show z Big Brotherem na czele.
Dorian Lynskey próbuje zrozumieć, co wpłynęło na Orwella podczas pisania Roku 1984. Przygląda się doświadczeniom pisarza z hiszpańskiej wojny domowej i bombardowanego przez nazistów Londynu. Uważnie bada jego poglądy polityczne i literackie obrazy dystopii czy utopii, z których Orwell czerpał. Wyjaśnia, co sprawiło, że książka stała się tak wielkim fenomenem w dniu premiery i analizuje, jak zmieniał się jej odbiór przez ostatnie dekady.
Ministerstwo Prawdy to fascynujące studium poświęcone jednemu z najważniejszych dzieł literatury współczesnej. Lynskey po mistrzowsku pokazuje, jak historia może kształtować fikcję i jak fikcja może wpływać na historię.
Jeśli choć w najmniejszym stopniu interesujesz się Orwellem bądź rozwojem naszej kultury, nie możesz przegapić tej wciągającej i pouczającej książki.
John Carey, Sunday Times
Książka była nominowana do:
Baillie Gifford Prize 2019 w kategorii literatura faktu
Nagrody Orwella 2020 w kategorii krytyki politycznej
Dorian Lynskey od ponad dwudziestu lat pisze o muzyce, filmach i polityce dla takich magazynów jak The Guardian, The Observer, GQ, Q, Empire, Billboard i The New Statesman. Jego pierwsza książka, 33 Revolutions Per Minute: A History of Protest Songs, została opublikowana w 2011 roku.


Inni klienci kupowali także
Ucieczka od bezradności

Tomasz Stawiszyński

Majorka. Nie tylko pod palmą

Anna Klara Majewska

Nie ma

Mariusz Szczygieł

Sekretne życie krów

Rosamund Young

Wanna z kolumnadą

Filip Springer

Oszustki

Tori Telfer