Szczury z Via Veneto

EAN:

9788381912587

Autor:

Piotr Kępiński

Wydawnictwo:

Czarne

Data premiery:

2021-07-07

Rok wydania:

2021

Oprawa:

broszurowa

Format:

195x125 mm

Strony:

280

Cena sugerowana brutto:

39.90zł

Stawka vat:

5%

Nowość Polecamy

Tu się nic nie zmienia od dwóch tysięcy lat. Plebejusze, patrycjusze, dziwki, księża. Rzym mówi jeden z bohaterów włoskiego serialu Suburra. Bo w Rzymie, jak w całych Włoszech, czas się zatrzymał. Turyści kroczą starożytnymi ścieżkami, szukając tego, co minione, mieszkańcy znają na pamięć sentencje Marka Aureliusza, a ulice są tak samo wąskie jak przed kilkuset laty. Tak samo niezmienne są też paradoksy: bieda sąsiaduje z bogactwem, zaśmiecone ulice z pałacami, siedziby kościelnych instytucji z lokalami przejętymi przez mafię, a pamięć o Pasolinim konkuruje z pamięcią o Duce. Jak poskładać tę mozaikę, by obraz Włoch był pełny?
Piotr Kępiński kreśli portret miejsca od wieków targanego namiętnościami. Łącząc czujność obserwatora z zaangażowaniem mieszkańca, opisuje kraj, który fascynuje go od lat. Spaceruje ulicami Rzymu i Sieny, odwiedza Materę i Cilento, opowiada o sardyńskich pragnieniach separatystycznych, osiedlach Romów i handlu narkotykami na rzymskich cmentarzach. Razem z nim odwiedzamy turyńskie wystawy, smakujemy sycylijskich pani, jedziemy rowerem wzdłuż Tybru i zaglądamy do wnętrz Watykanu.
Szczury z via Veneto to erudycyjna opowieść o tym, że choć czasy błogiego la dolce vita dawno minęły, to Włochy wciąż przyciągają, pasjonują, nie dają o sobie zapomnieć.


Inni klienci kupowali także
Rugia 1168

Robert F. Barkowski

Izbica, Izbica

Rafał Hetman

Polska i trzy Rosje

Andrzej Nowak

Balagan. Alfabet izraelski

Paweł Smoleński

Chamstwo

Kacper Pobłocki

Anioł życia z Auschwitz

Nina Majewska-Brown

Pamięć gromadzi prochy

Andrzej Romanowski

Polecamy
Księga tęsknot

Sue Monk Kidd

Konsorcjum T.3

A.S. Sivar

Sto lat Lenni i Margot

Marianne Cronin

Ludzie z Miasta

Maciej Czerniak

Złap i ukręć łeb

Ronan Farrow

Niepołomice. Zniewoleni

Edyta Świętek

#wspinaczka

Marcin "Yeti" Tomaszewski