Strefa marek
Żółkiewski pogromca Moskwy

EAN:

9788375532913

Wydawnictwo:

Rok wydania:

2024

Oprawa:

twarda

Format:

245x174 mm

Strony:

344

Cena sugerowana brutto:

79.00zł

Stawka vat:

5%

Polecamy

Żółkiewski! Gdy w Moskwie słyszeli to nazwisko, to blady strach padał na jej mieszkańców.

W świeżej pamięci mieli bowiem geniusz wojskowy i furię bitewną dzielnego wodza Rzeczypospolitej, który rozgromił Rosjan wielokrotnie, a pod Kłuszynem wprost zdemolował ich oraz wspomagających Moskali Szwedów. Stanisław Żółkiewski to nazwisko bohaterskiego Lechity odtąd miało stać się aż po dziś dzień synonimem męstwa i mądrości oraz zdolności do ostatecznego poświęcenia w walce za wiarę i Ojczyznę.

W zgiełku pól bitewnych, ale i w skrytości dyplomatycznych zabiegów Stanisław Żółkiewski wraz z innymi wielkimi Polakami tamtej epoki wykuwał mocarstwową Rzeczpospolitą. Za jego życia państwo nasze staje się największą potęgą militarną i gospodarczą na kontynencie, co wspierane jest niespotykaną kreatywnością kulturalną. Rzeczpospolita osiąga największe rozmiary w swych dziejach, jej wschodnia granica znajduje się 200 km od Moskwy. W 1620 r. Stanisław Żółkiewski poniósł śmierć na polu walki w starciu z wojskami tureckimi pod Cecorą. Poległ nie tylko w obronie swojego kraju. Rzeczpospolita pełniła bowiem zaszczytną, ale i trudną rolę Przedmurza Chrześcijaństwa; z tego zdania wywiązywała się znakomicie, mimo iż tzw. Europa już wtedy nie była skłonna do wdzięczności.

Fascynująca biografia hetmana Żółkiewskiego powstała w 400. rocznicę jego śmierci nie tylko jest wciągającą lekturą napisaną przez wybitnego historyka i patriotę, prof. Wojciecha Polaka, ale też wciąż aktualną wskazówką dla współczesnych pokoleń. Najwyższy poziom edytorski, godny wspaniałego jubileuszu. Świetnym dopełnieniem tekstu jest ponad 140 ilustracji dokumentujących epokę. Spis treści: Zawiązek

I. Ród Żółkiewskich. Młodość i edukacja przyszłego hetmana

II. U boku Jana Zamoyskiego

III. Hetman polny koronny

IV. Rokosz Zebrzydowskiego

V. Samozwańcy i początek wojny polsko-moskiewskiej

VI. Polskie orły na moskiewskim Kremlu

VII. Utracone szanse

VIII. W obronie Kresów południowo-wschodnich

IX. Sprawy rodzinne i majątkowe

X. Cecora

XI. Chwała i legenda

Bibliografia