Strefa marek
Wiedza ekspercka a ekonometryczne modelowanie...

EAN:

9788379725748

Rok wydania:

2023

Oprawa:

broszurowa

Format:

170x239 mm

Strony:

102

Cena sugerowana brutto:

35.00zł

Stawka vat:

5%

W niniejszej monografii analizowany jest rynek nieruchomości gruntowych niezabudowanych w Szczecinie i na obszarach przyległych. Zdobycie informacji o cenach i cechach nieruchomości dla tego typu rynków jest problematyczne, co przekłada się na niższą od oczekiwanej jakość informacji statystycznych. W monografii podjęto próbę rozwiązania tego typu problemów. Proponowane rozwiązanie polega na łączeniu informacji z próby (dane transakcyjne) z wiedzą ekspercką, w postaci informacji a priori. Wiedza ta może dotyczyć np. wag cech nieruchomości, które stosują rzeczoznawcy majątkowi. Rzeczoznawcy majątkowi zazwyczaj mają tego typu wiedzę.

Rozdział pierwszy poświęcono ekonometrycznemu modelowaniu cen nieruchomości niezabudowanych, przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową, zlokalizowanych w Szczecinie. Analizowane są klasyczne modele ekonometryczne, modele oparte tylko na wiedzy eksperckiej oraz modele estymacji mieszanej, w których uwzględniono dodatkowo wiedzę ekspercką pochodzącą od rzeczoznawców majątkowych. Modele te są oceniane z uwzględnieniem kryteriów merytorycznych oraz formalnych. Za pomocą eksperymentu symulacyjnego badane są także własności predyktywne modeli oraz efektywność estymatorów.

Rozdział drugi ma charakter głównie teoretyczny. Omówiono w nim pojęcie renty gruntowej i reny miejskiej oraz wzajemne powiązania pomiędzy tymi kategoriami ekonomicznymi. W rozdziale tym, na przykładzie nieruchomości nadmorskich wskazano na potrzebę fragmentaryzacji analiz statystycznych.

Potwierdzeniem hipotezy o konieczności fragmentaryzacji zbiorów nieruchomości są wyniki badań przedstawione w rozdziale trzecim, które dotyczyły głównie analiz czynników wpływających na cenność gruntów rolnych. Analiza rynku nieruchomości rolnych w sąsiedztwie dużego miasta wojewódzkiego wskazała na występowanie wielu czynników, różnych niż te, które znane są w metodyce wycen gruntów rolnych.

Ze wstępu