Strefa marek
Dzieje Pallotyńskiego Hospicjum w Gdańsku

EAN:

9788393138968

Wydawnictwo:

Rok wydania:

2013

Oprawa:

broszurowa

Format:

238x164 mm

Strony:

320

Cena sugerowana brutto:

40.00zł

Stawka vat:

5%

Książka stanowi w dużej mierze uzupełnienie i rozszerzenie wydanej pięć lat wcześniej publikacji Dzieje pallotyńskiego Hospicjum w Gdańsku. 1983-2008, podsumowującej 25 lat pracy gdańskiego zespołu hospicyjnego. Od czasu jej edycji projekty wówczas prowadzone już ukończono, a wiele działań, które były w sferze planów, wprowadzono w życie. Zarówno ich efekty, jak i nowe potrzeby, wciąż stanowiące wyzwanie dla opieki paliatywno-hospicyjnej, są inspiracją do dalszych przedsięwzięć. Od 30 lat toczy się historia, której centrum stanowią osoby u kresu życia i ich rodziny otoczone zespołem lekarzy, pielęgniarek i innych członków opieki stacjonarnej i domowej. Są wśród nich wolontariusze, których w tych zespołach nie może zabraknąć. To ich wspomnienia stanowią główny wątek opowieści o narodzinach opieki hospicyjnej i jej rozwoju w Gdańsku.
Z historią Hospicjum im. ks. Eugeniusza Dutkiewicza splata się historia Fundacji Hospicyjnej, która od 10 lat wspiera jego działania. Powstała z inicjatywy Krajowego Duszpasterza Hospicjów, łączy projekty na rzecz hospicjów w całej Polsce z troską o potrzeby ośrodka gdańskiego. Poprzez kampanie społeczne, Fundusz Dzieci Osieroconych, projekty edukacyjne i wydawnicze od lat konsekwentnie uwrażliwia społeczeństwo na osoby u kresu życia i ich bliskich, zmienia tabu dotyczące choroby, śmierci i żałoby. Przekonuje, że Hospicjum to też Życie.
Jak to się wszystko udaje? Skąd bierze się nadzieja, wytrwałość, wiara i pasja, dzięki którym od 30 lat gdańskie Hospicjum może swoim pacjentom zapewnić godny kres życia? Jak przez ten czas służyło ono chorym i ich bliskim, dzieciom i dorosłym? Jak zmieniało się postrzeganie opieki hospicyjnej w społeczeństwie i jak odpowiada ono na nowe wyzwania? Odpowiedzi na te pytania pojawiają się na kartach niniejszej książki. Zachęcamy do lektury.
Piotr Krakowiak, Anna Janowicz