Strefa marek
Ekonomiczne i organizacyjne skutki procesów...

EAN:

9788365929204

Wydawnictwo:

Rok wydania:

2018

Oprawa:

broszurowa

Format:

17x24 cm

Cena sugerowana brutto:

78.00zł

Stawka vat:

5%

Bez wątpienia posiadanie mieszkania wpływa zarówno na materialne, jak i społeczne warunki egzystencji każdego człowieka. Zważywszy na ten fakt, wielu autorów min. Lis P, Cesarski M, Cyran R Frąckiewicz L, Salomon M, Muzioł-Węcławowicz A, Werner W, Jaworski T, Wężyk E, Łaszek J, inni podkreślą konieczność realizacji badań obejmujących zagadnienia współczesnego rynku mieszkaniowego w szczególności w ujęciu ekonomicznym. Jak powszechnie wiadomo, do końca lat osiemdziesiątych XX wieku priorytetem polityki mieszkaniowej w Polsce było dążenie do minimalizacji kosztów realizacji inwestycji mieszkaniowych. Zatem przy wyborze technologii wznoszenia budynków, jak i wyposażenia brano pod uwagę głównie aspekt ekonomiczny rozumiany, jako redukcja kosztów zastosowanych materiałów oraz robocizny. Tym samym bagatelizowano parametry, które na dalszym etapie mogły odegrać kluczowe znaczenie dla samych użytkowników tych mieszkań, czyli koszty zużycia energii, czy też eksploatacji. Zachodzące zmiany społeczno-gospodarcze będące skutkiem wzrostu w świadomości społecznej doprowadziły do sytuacji, w której priorytetem w polityce mieszkaniowej stało się dążenie do minimalizacji tych kosztów.
W dobie ograniczonych zasobów energetycznych jednym z motywów podejmowania działań na rzecz oszczędności energii są między innymi przesłanki natury ekonomiczno -organizacyjnej. Zatem ze względu na znaczny udział zużycia energii w sektorze komunalno-bytowym, szczególnego znaczenia nabierają procesy termo-modernizacji, które w założeniu prowadzić mają do osiągnięcia wymiernych korzyści ekonomicznych i organizacyjnych zarówno w skali makro dla spółdzielni mieszkaniowych, jak i mikro, dla samych użytkowników mieszkań. Obserwacje rzeczywistości rynkowej poczynione przez autorów monografii wskazują, że zmniejszenie zapotrzebowania budynków na ciepło wiąże się z jednak koniecznością poniesienia nakładów finansowych związanych z realizacją procesów termomodernizacyjnych. Zatem omówienie ekonomiczno-organizacyjnych skutków procesów termomodernizacji na przykładzie wybranej substancji mieszkaniowej wydaje się, właściwym zakreśleniem problemu badawczego, obejmującego problematykę zarówno gospodarki mieszkaniowej jak i promowanej w ostatnim czasie polityki społecznej w Polsce.
Wnikliwa analiza piśmiennictwa z zakresu nauk ekonomicznych wykazała bez-sprzecznie, że brak jest pozycji, która opisywałaby problematykę ekonomiczno-organizacyjnych skutków procesów termomodernizacji w Polsce w odniesieniu do budynków wielorodzinnych w ujęciu interdyscyplinarnym. Fakt ten czyni tę monografię jeszcze bardziej interesującą i godną polecenia każdemu czytelnikowi.